Róża damasceńska

Róża damasceńska ma dziś swój kolejny Złoty Czas. W zachwyt tym niesamowitym kwiatem wpadła dziś niemal cała Azja, z Japonią włącznie. Nie ukrywam, że to też zwróciło moją uwagę. Japonia, która ma „swoją własną różę” – kamelię, wykorzystywaną w kosmetyce w zasadzie we wszystkim, zaczyna sprowadzać różę damasceńską… Znamienne!

Róża damasceńska to roślina ozdobna, uprawiana w basenie Morza Śródziemnego od czasów starożytnych. Legendarne róże pochodziły z Damaszku. Dziś są używane głównie do produkcji olejku różanego i wody różanej.  Najbardziej ceniona odmiana, Tringipetala, rośnie w największym zagłębiu upraw w Dolinie Róż w… Bułgarii!

Dolina Róż to region, który produkuje i hoduje najlepszej jakości Różę Damasceńską od XIII wieku.  Płatki róży zbierane są tylko raz w roku, na przełomie maja i czerwca, o poranku, kiedy kwiaty mają najświeższy aromat. Wszystko odbywa się oczywiście ręcznie, a płatki, w wielkich koszach, od razu są przewożone do przetworzenia. Podgrzewa się je w miedzianych kadziach.  W ten sposób, w procesie destylacji, powstaje olejek różany, a dalej, cenna woda różana. Nie używa się przy tym żadnych dodatkowych substancji chemicznych. Litr różanego olejku kosztuje ok. 6 tysięcy euro (ok. 25 000 zł). Do wytworzenia jednej kropli olejku potrzebne jest 50-60 sztuk kwiatów. Aby powstał gram olejku potrzeba trzech ton kwiatów!

   

Róża damasceńska jest uznawana za jeden z najcenniejszych kwiatów na świecie. Zawiera 300 substancji czynnych. Na liście jest witamina C, karoten, witaminy z grupy B i K w bardzo wysokiej zawartości, flawonoidy, tanina, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, wapno, potas, jodyna, magnez, sód i cynk.

Olejek różany i woda różana są używane w różnorakich kuracjach.
Stymulują i regulują układ odpornościowy i nerwowy. Pobudzają gruczoły dokrewne oraz odnawiają komórki. Regenerują błony śluzowe układu pokarmowego oraz poprawiają florę bakteryjną.  Pomagają regulować rytm serca. Działają uspokajająco w stanach przeciążenia układu nerwowego. Inhalacje zaś pomagają zwalczać przeziębienie i kaszel. Preparaty z róży zmniejszają stężenie glukozy we krwi oraz poprawiają pracę trzustki  – co za tym idzie idealnie nadają się dla cukrzyków.
Prawdziwym dobrodziejstwiem są też dla skóry!
Przy stanach zapalnych wykazują właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Regenerują cerę wrażliwą, a przy zmęczonej dodają blasku. Przy rozszerzonych naczynkach wzmacniają je i zmniejszają zaczerwienienia. Poprawiają jędrność skóry poprzez wzmocnienie włókien kolagenowych. Pomagają przy trudno gojących się ranach oraz bliznach. 

   

Olejek z róży damasceńskiej jest polecany cerze dojrzałej i cerze wrażliwej. Doskonale nawilża, wygładza oraz ujędrnia skórę. Jeśli faktycznie stosujemy olej w czystej postaci (nie krem!) musimy pamiętać, aby najpierw zwilżyć twarz. Nigdy (!!!)  nie stosujemy na suchą skórę. 

Woda różana jest produktem ubocznym powstałym w procesie wytwarzania olejku różanego. Uzyskiwany jest w ten sposób przezroczysty płyn o subtelnym, kwiatowym zapachu bogaty w garbniki, flawonoidy m.in. kwercetynę, witaminy A, C, D, E, B3 oraz sole mineralne. Woda różana wykazuje właściwości tonizujące, łagodzące, regenerujące. Przywraca skórze odpowiednie pH, zapewniając odpowiednią równowagę.  Dlatego nadaje się idealnie jako tonik. Reguluje wydzielanie sebum. Posiada właściwości kojące, łagodzące stany zapalne oraz zaczerwieniania. Redukuje opuchliznę oraz zmęczenie. Jest odpowiednia dla każdego typu skóry, zwłaszcza dla cery wrażliwej, delikatnej ze skłonnością do alergii i podrażnień, ale także dojrzałej oraz problematycznej. Oprócz swojej głównej właściwości (wysokie nawilżenie skóry) rozjaśnia i redukuje ciemne plamy i / lub przebarwienia skóry spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce. Przywraca równowagę między zmianami zwyrodnieniowymi i regeneracyjnymi oraz stymuluje syntezę włókien kolagenu i elastyny w skórze.
Woda różana stosowana na włosy regeneruje je oraz odżywia. Wzmacnia cebulki włosów, odświeża skórę głowy. Przywraca im piękny blask oraz elastyczność. Sprawia, że stają się nawilżone, wygładzone i sprężyste.
Woda różana może być stosowana jako:

  • Tonik do twarzy 
  • Składnik maseczek do twarzy 
  • Płukanka do włosów 
  • Okład na zmęczone, zaczerwienione oczy 
  • Dodatek do kąpieli

Jak ja korzystam z dobrodziejstw róży damasceńskiej:
Rano, zaraz po opłukaniu twarzy, zwilżam ją wodą różaną. Kocham ten rytuał i… ten zapaaaaach! Potem nanoszę krem z róży damasceńskiej i sakury. Przed wyjściem z domu – jeszcze krem UV i już. Do wieczora mam spokój. Przed snem myję buzię olejkiem różanym (tak, tym specjalnym do mycia), a potem pianką z pachnotki. Kilka kropel wody różanej, grubsza warstwa kremu (tego samego, co rano) i mogę już wskakiwać do łóżka!