KantoTokyo

Tokyo Skytree. Najwyższa wieża

Tokyo Skytree po prostu wystaje z miasta. Sterczy jak pałąk. Góruje nad wszystkim dokoła. Jest nie tylko najwyższą wieżą w Japonii, ale też na świecie. Ma 634m wysokości. Zawsze wypatruję jej, kiedy wjeżdżam NEX-em z lotniska do miasta. Gdy pojawia się na horyzoncie, wiercę się niespokojnie, bo wiem, że jestem już na miejscu.

Tokyo Skytree (東京スカイツリー Tōkyō Sukaitsurī) to wieża nadawczo-obserwacyjna w Tokyo. Jest centralnym punktem dużej inwestycji komercyjnej finansowanej przez Tobu Railway oraz grupę sześciu naziemnych nadawców, z telewizją NHK na czele.  Na terenie kompleksu znajdują się też dwie stacje kolejowe, biura, sklepy, restauracje, akwarium i planetarium. Uważam, że każdy, przynajmniej raz, powinien odwiedzić to miejsce. Może z wyjątkiem tych, których wysokość doprowadza do szaleństwa.

  

  

Architekt, Nikken Sekkei, wraz z konstruktorami, realizował bardzo śmiały projekt. Wieża była inspirowana klasyczną japońską pięciopiętrową pagodą, zarówno ze względu na historyczne konotacje, ducha budowli jak i… odporność na trzęsienia ziemi. Podstawa Skytree ma konstrukcję podobną do trójnogu, a od wysokości około 350 m zamienia się w cylindryczną. Centralny szyb wykonany jest z żelbetu. Główny słup wewnętrzny przymocowano do zewnętrznej konstrukcji wieży za pomocą amortyzatorów olejowych, które działają jak poduszki podczas trzęsienia ziemi. Dodatkową sprężystość uzyskuje się dzięki „dodatkowemu mechanizmowi kontroli masy” – systemowi tłumiącemu, który, według projektantów, może pochłonąć nawet 50 procent energii pochodzącej ze wstrząsów. Brzmi imponująco, jednak nie jestem pewna, czy w czasie trzęsienia faktycznie chciałabym się tu znaleźć.
Zewnętrzna kratownica otaczająca wieżę pomalowana jest na kolor, oficjalnie nazywany „Skytree White”. Oparty on jest na niebieskawo-białym tradycyjnym japońskim kolorze zwanym aijiro (藍白). Tak, łączenie tradycji z nowoczesnością jest narodowym japońskim sportem! Po zmroku Skytree jest oświetlona diodami LED. Dwa style iluminacji: Iki (szykowny, stylowy) – błękitny i Miyabi (elegancki, wyrafinowany) – fioletowy, są używane codziennie, naprzemiennie.

Największą atrakcją wieży są oczywiście dwa pokłady widokowe. Rozciągają się z nich spektakularne widoki na Tokyo. Niższy, Tembo Deck, znajduje się na wysokości 350 i obejmuje trzy poziomy. Na ostatnim piętrze są ogromne panoramiczne okna, które oferują jedne z najlepszych 360-stopniowych spojrzeń na miasto. Na środkowym piętrze napotkamy sklepik z pamiątkami i restaurację Musashi Sky, która serwuje francusko-japońską kuchnię fusion. Kto ma gest i chce zjeść z widokiem, niech szuka stolika, kto nieskory do szaleństw, niech poczeka i przekąsi coś na dole, albo zadowoli się ciastkiem w kawiarni piętro niżej. Uwaga pod nogi! Kawiarnia ma kilka szklanych paneli na ziemi, z których można spojrzeć aż do podstawy wieży. Oj, serce zaczyna bić szybciej.

  

   

Drugi zestaw wind łączy Pokład Tembo z Galerią Tembo. Nazwana „najwyższym na świecie skywalk’em”, Tembo Gallery jest w zasadzie pochyłą oszkloną, spiralną rampą, którą goście wspinają się na ostatnie 5 metrów, do najwyższego punktu na górnej platformie, na wysokości 450 metrów. Konstrukcja stalowo-szklanej rury pozwala odwiedzającym patrzeć z oszałamiającej wysokości zarówno w dół, jak i na niesamowite odległości. Tak daleko, jak tylko pozwala pogoda.

  

Skytree miała, już od zeszłego roku, przygotowaną specjalną iluminację na olimpiadę. Ale nagle nastał czas, w którym zatrzymała się ziemia. Pandemia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *