Shikoku

Seto Ōhashi. Przeprawa między wyspami.

Przeprawa przez Morze Wewnętrze jest kapitalna sama w sobie. Wspaniale podróżuje się po nim promami i łódkami.  Żeby jednak dotrzeć na Shikoku  pociągiem, jest tylko jedna droga. Przez Wielki Most Seto.
Z drugiej strony, nie ma lepszego sposobu na podziwianie tej niesamowitej budowli i otaczającej ją scenerii, niż sam przejazd właśnie. Za każdym razem rozkoszuję się przeprawą przez most. O każdej porze roku i dnia podróż pociągiem jest wspaniała.

Wielki Most Seto (瀬 戸 大橋, Seto Ōhashi)  to w zasadzie kilka dwupokładowych mostów, które łączą prefektury Okayama i Kagawa przez pięć małych wysp na Morzu Wewnętrznym Seto. Przejazd zajmuje około 20 minut, samochodem lub pociągiem. Na górnym pokładzie ciągnie się autostrada Seto-Chūō, a na dolnym – linia kolejowa JR Seto-Ōhashi.

Budowa mostu trwała dziesięć lat, a jego koszt wyniósł 7 miliardów dolarów. Zużyto 3,646 miliona metrów sześciennych  betonu i 705 000 ton stali.  Dwupoziomowy system mostowy, Seto Ohashi, należy do najdłuższych na świecie i jest widoczny z kosmosu. Został otwarty 10 kwietnia 1988. To, co odróżnia go zdecydowanie od innych mostów, to wykorzystanie trzech form technologii konstrukcyjnej. W skład Seto Ohashi wchodzą: trzy mosty wiszące, dwa liniowe, jeden kratowy oraz pięć wiaduktów. Obydwa mosty liniowe są najdłuższymi tego typu mostami na świecie, mają długość 792 m każdy.
Dwie główne stalowe wieże (194 m wysokości) są wyższe od Wielkiej Piramidy i są o 2/3 wyższe niż Wieża Eiffla. Liny użyte budowy mogłyby obejmować trzykrotnie kulę ziemską. Most majestatycznie unosi się nad wodami. Dokładnie na wysokości 65 m. Przy budowie tej fruwającej przeprawy pracowało blisko 5 000 osób, z czego 17 zginęło. Specjalna konstrukcja mostu sprawia, że ​​jest on odporny na trzęsienia ziemi nawet o sile 8,5 w skali Richtera.

Lubię spoglądać z okien pociągu na przepiękny krajobraz Morza Wewnętrznego posiekanego stalowymi słupami mostu. Kilka wysp na tle wody. I nagle poprzeczna stalowa linia. Cięcie. Statek w oddali. Filar. Cięcie. I kolejny kadr. Cięcie. Wszystkie odcienie błękitu. Oglądane porzez kratownicę. Świat nieba i wody.

   

  

  

Morze Śródlądowe Seto (瀬 戸 内海, Setonaikai) leży pomiędzy Honshiu, Shikoku i Kyushiu. Jego spokojne wody rozciągają się na ponad 400 kilometrów od Osaki do Kitakyushu i opływają około 3000 wysp. Malownicze wierzchołki wielu z nich widoczne są z mostu i zawsze wzbudzają mój zachwyt.

   

Cudowne wyprawy do Matsuyamy, Takamatsu, Kochi, na Naoshimę czy Shodoshimę, zawsze wiązały się z przeprawą przez Seto Ohashi. Wjazd na most zapowiada nową przygodę. Pociąg do Okayamy, na Honshiu, to czas powrótów do domu.

*oprócz swoich zdjęć użyłam też fotografii „z lotu ptaka” z wattention.com i my-kagawa.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *