Kyushiu

Kuchnia Kagoshimy

 

Każdy region ma swoje pyszności. Kagoshima ma jednak jedną z najbardziej charakterystycznych kuchni ze względu na odosobnione położenie na południowym krańcu Kyushiu. Są tu ewidentne wpływy kuchni Okinawy, gdyż archipelag był kontrolowany przez klany Kagoshimy przez kilkaset lat w przeszłości. Specyficzne tutejsze dania to słynna Kuchnia Satsuma (薩摩 料理, Satsuma Ryōri). Na rekonesans i degustację najlepiej wybrać się wieczorem na Gourmet-dori, w centrum miasta. Neony i zapachy zachęcą nawet najbardziej wybrednego smakosza, a kapitalna atmosfera, kameralne knajpki i prawdziwe pyszności sprawiają, że zawsze spędza się tam więcej czasu ( i pieniędzy) niż się zakładało.

   

   

   

   

    

Satsuma Ryōri to królestwo mięsiw, ja też jednak, chociaż jem raczej warzywa i skarby morza, mam tu swoje ulubione dania:

Satsumaage
Popularna w całej Japonii Satsumaage jest jedną z najsłynniejszych potraw Kagoshimy. Składa się głównie z pasty z mielonej ryby, uczciwie smażonej w głębokim tłuszczu. Rodzaj ryby użytej w paście jest dość dowolny, ale często jest to bonito, makrela lub sardynki. Doprawiana jest marynowanym imbirem i warzywami.

Kibinago
Kibinago to mały śledź, podawany  na surowo, jako sashimi, z pastą sojową w occie.

Tobiuo
Latające ryby są powszechne w południowym regionie Kyushiui. Podawane są w rozmaity sposób. Kagoshima słynie z obłędnego sashimi o łagodnym smaku, ale tobiuo pyszne są też  jako himono (wędzone)

Satsuma Imo
Słodkie ziemniaki opanowały Kagoshimę totalnie. Można je tu spotkać pod każdą postacią: lodowej, smażonej satsuma-imo, pieczonego anno-imo (podobnego do yamu) i najbardziej znanego wkładu Kagoshimy w świat alkoholu (i prawdopodobnie najbardziej wywołującego kaca), imo-jochu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *