Shikoku

Takamatsu – wrota do sztuki

Nie sposób ominąć Sunportu Takamatsu. A to pociąg, a to prom, a to zakupy. W zasadzie nigdzie nie można się ruszyć, nie przechodząc przez to miejsce. Nawet kilka razy dziennie. Sunport Takamatsu (サンポート高松  Sanpōto Takamatsu) to nazwa dzielnicy biznesowej i handlowej wokół stacji JR Takamatsu i portu Takamatsu.

   

   

   

Port Takamatsu (高松港, Takamatsu-kō) był niegdyś głównym miejscem, przez które można było dotrzeć do Shikoku, aż do 1988 roku, kiedy otwarto most Seto Ohashi. Wtedy to właśnie obszar wokół portu został przebudowany w jedną z najbardziej okazałych nadbrzeżnych promenad w Japonii z dużym placem otoczonym przez stację JR Takamatsu, JR Hotel Clement i Symbol Tower. Tu też mieści się filia Yamano, i tu przyjechałam na kolejne nauki. Z ostatniego piętra słynnej wieży rozciąga się cudowna panorama na  port i zatokę, można tam zatem wpaść na lancz czy kolację i rozkoszować oko i podniebienie jednocześnie.

   

Dziś port oczywiście nadal pełni swoją główną i pierwotną funcję i oferuje połączenia z kilkoma pobliskimi wyspami, w tym Shodoshima, Naoshima, Megijima i Ogijima. Spacery w oczekiwaniu na prom należą tu zdecydowanie przyjemnych. Wieczorem należy koniecznie odwiedzić czerwoną latarnię morską znaną jako „Seto Shirube”, która stała się symbolem Sunport Takamatsu i była pierwszą na świecie latarnią morską zbudowaną ze szkła. Dziś Seto Shirube nadal dba o bezpieczeństwo na morza, a po zachodzie rozświetla się pięknym czerwonym kolorem, rozgrzewając serca gapiów. 

W ciągu dnia uwagę niewątpliwie przyciągną dwa kolorowe słupy na nadbrzeżu.  To Liminal Air – rzeźba Shinji Ohmaki‘ego, symboliczne wrota do Wysp Seto i sztuki Setouchi, z której narodził się ten obiekt.

    

    

Setouchi Triennale (瀬戸内国際芸術祭 Setouchi Kokusai Geijutsu-sai ) to festiwal artystyczny, odbywający się (co trzy lata oczywiście) we wschodniej części Morza Śródlądowego Seto w Japonii. To obowiązkowa impreza dla miłośników sztuki i miłośników wsi. Oprócz tego, że jest jednym z największych festiwali sztuki w Japonii, ma również na celu promocję Shikoku, która jest najmniej popularną wyspą archipelagu. Głównym celem festiwalu jest rewitalizacja regionu na kilka sposobów, jednym z nich jest turystyka artystyczna. Działania festiwalowe to różnorakie wydarzenia kulturalne połączone z lokalnym rzemiosłem i przepyszną miejscową kuchnią. Pierwsza edycja miała miejsce w 2010 roku, a najbliższa, w 2022 roku, będzie piątą. Szykuję się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *