Japoński dom

Ciepło drewna. Mały dom w Kobe

Ten dom ma cudowne drewniane akcenty i właśnie to stanowi o jego wyjątkowym uroku i charakterze. Proste, unikalne przedmioty zostały połączone z dużym smakiem i wyczuciem, ale też z lekkością i nonszalancją.

   

   

   
Hana lubi wyszukiwać rzeczy do domu w małych lokalnych sklepach w Kobe, w galeriach, u rzemieśników.  „Tam wszystko ma dusze i prawdziwe piękno” – mówi.
Twierdzi, że nigdy nie chciała umeblować swojego miejsca w jednym sklepie, chociaż powszechnie uważa się, że to wygodne, szybkie i wszystko pasuje. Wprost przeciwnie, jej zdaniem tylko uważne sprowadzanie pojedynczych rzeczy może stworzyć prawdziwy dom. „To tak jak w życiu – Hana uśmiecha się i z czułością spogląda na męża – kiedy zupełnie obcy ludzie, na pierwszy rzut oka nawet niewiele mający ze sobą wspólnego, zaczynają tworzyć harmonijną rodzinę”

   

   

   

    

Ciepło drewna czuć tu na każdym kroku, chociaż dom wcale nie jest cały zalany drewnem.
Surowe detale  znaczą tu więcej niż fornirowny komplet mebli.
Drewno pojawia się wszędzie, ale w dyskretnej ilości, przeróżnej formie, kolorze i strukturze.
Pod postacią krzesła, ramy, pieńka, nóżki, tacy czy większej bryły schodów.
Każdy przedmiot ma tu swoje miejsce i odpowiednią przestrzeń, aby być zauważonym.
Te wnętrza pokazują, że zawsze najważniejszy jest pomysł, a wrażliwy właściciel nadaje indywidualny charakter swojemu lokum. Lubię odwiedzać domy nieprzeładowanie, gdzie niemal fizycznie można wziąć dużo głębszy oddech, gdzie czuć, że gospodarz doskonale opanował sztukę wyboru.

   

   

wszystkie zdjęcia i prawa: Hana/_hkhome

 

2 thoughts on “Ciepło drewna. Mały dom w Kobe

  1. Przepisy dotyczace japonskiego budownictwa sprzed 1998 r. byly w duzej mierze zbiorem szczeg lowych norm. Okreslaly, jak budynek musi byc zbudowany, a w tym jakie materialy moga zostac uzyte. Jesli ktos zamierzal wykorzystac materialy, sprzet, projekt lub metody budowlane, kt re nie odpowiadaly przepisom szczeg lowym, musial uzyskac specjalna zgode ministra. Sytuacja zmienila sie w 1998 r. Pod wplywem tragicznych wydarzen w Kobe zostalo zaktualizowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *