Pociągowa włóczęga po bliższych i dalszych okolicach Tokyo zawsze jest równie fascynująca, jak dalsze wyprawy. Małe miasteczka odkrywają swoje tajemnice.
Katori jest prawie tak stare jak Świat, pochodzi z czasów, kiedy bogowie często schodzili na ziemię. A było to tak:
Wielka Bogini Amaterasu (od której wnuka, Ninigiego, pochodzi ród cesarski) zesłała na Wyspy Japońskie dwóch bogów, aby je opanowali , ale oni przepadli, nigdy nie wrócili. Wraz za nimi pognali niezwyciężeni Takemikazuchi i Futsunushi no Kami, aby dokonać ostatecznego podboju. Futsunushi no Kami wygrał wojnę i zbudował piękną świątynię, aby chronić swoje nowe włości. Futsunushi no Kami (経 津 主 神) to najpotężniejszy bóg wojowników, a jego świątynia to słynna Katori Jingu Shrine (香 取 神宮), święte miejsce samurajów. Tylko trzy świątynie sprzed ery Edo miały rangę „Jingu”, świątyń narodowych, chroniących, z mocy bogów, Japonię: Ise Jingu, Kashima Jingu i – właśnie- Katori Jingu.
Pierwsza kapliczka, która dała początek świątyni, powstała w 643 pne, na lekkim wzniesieniu góry zwanej Kamegase, w sercu wielkiego (123,000㎡), porośniętego pięknymi cedrami, klonami i wiśniami, obszaru, znanego jako Stare Lasy Katori.
Już od stóp wzgórza, miejsce czaruje. Do głównych budynków prowadzi, wśród starych drzew, otulona kamiennymi latarniami droga. Ścieżka wznosi się łagodnie, by odsłonić mały ogród z Kami-ike (神池), Stawem Bogów, w którym o świcie zwykł kąpać się sam Futsunushi no Kami.
Majestatyczna czerwona Brama Romon (香取神宮楼門) wskazuje drogę do Świątyni i otwiera widok na bajeczny czarny budynek, Haiden, z przepięknymi kolorowymi zdobieniami. Jest moc! Za obecnym wyglądem świątyni (niezmiennym od 1700 roku) stoi nie byle kto, bo sam Tokugawa Tsunayoshi (piąty szogun Tokugawa).
Obejście czarnej świątyni dookoła to zwykle początek spaceru wśród drzew i budynków. Tuż obok Haiden jest świątynny sklepik, koniecznie trzeba tu kupić piękny amulet – Omamori, a najodważniejsi pewnie sięgną po wróżbę Omikuji ( więcej o Omikuji znajdziesz tutaj)
Ogniste krużganki wyznaczają granice świętego terenu. Popołudniowe słońce rozpala je do wszystkich płonących odcieni czerwieni.
Nie przegap magicznych punktów, które rozsiane są w całym sanktuarium!
Na prawo od Haiden znajduje się stare święte drzewo, które ma 1000 lat i 10m w obwodzie. Jest tak potężne, aby Bogowie z łatwością mogli zejść po nim czasem na ziemię.
Łatwo przeoczyć święty kamień Kaname-ishi. Skromy wygląd skrywa niesamowite właściwości! W Kashima Jingu, 20 km dalej, ma on swojego „bliźniaka”. Razem tworzą magiczną parę. Mówi się, że to wypustki na głowie i ogonie wielkiego suma, który mieszka pod wyspami, wierci się i wywołuje trzęsienia ziemi. Tylko naciskając na te punkty można uspokoić bestię. Podobno właśnie dlatego nigdy nie ma wielkiego trzęsienia ziemi ani w Katori ani w Kashimie. Kamień wygląda niepozornie, ale to tylko wierzchołek całości skrytej pod ziemią, która jest przeogromna. Nigdy nikomu nie udało się go wykopać!
Ze świątynią Katori Jingu związana jest też najstarsza japońska szkoła szermierki – Katori Shinto Ryu.
Iizasa Ienao „Choisai”, piętnastowieczny wybitny wojownik w służbie rodu Chiba, po upadku klanu przyjął święcenia i osiadł przy świątyni Katori. Przekazy mówią, że po 1000 dniach ciężkiego treningu w Katori Shrine, natchniony przez bóstwo, odkrył „całą prawdę o mieczu”. Ujął ją w zasadach Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu (天真正伝香取神道流) – co znaczy mniej więcej: Zgodna z Niebiańskim Przekazem Droga Bóstwa Świątyni Katori.
Iizasa nie tylko nauczał Budo, sztuk walki, ale mocny nacisk kładł także na mentalny trening wojownika. Mówił: „Prawda Budo jest w twoim sercu i umyśle, i z jej pomocą możesz ocalić wiele istnień ludzkich oraz pomóc zaprowadzić pokój. Nie szczędź wysiłku i trenuj zarówno swoje ciało i ducha naprawdę ciężko i wytrwale, ponieważ Budo jest drogą ku doskonałości”. Jego filozofia stała się drogą wojowników i samurajów.
Założona w XV wieku szkoła, przetrwała po dziś dzień za sprawą bezpośredniego przekazu i jest obecnie jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych systemów bojowych na świecie. W odróżnieniu od współczesnych sztuk walki (iaidō, aikidō czy kendō) powstała z myślą o prawdziwym zastosowaniu na polu walki i zaliczana jest do tzw. starych samurajskich szkół (kōryū bujutsu) o długiej tradycji.
W Warszawie Szkołę Katori Shinto Ryu prowadzi Sensei Rafał Sałapsk (3Dan, Mokuroku Shoden) , bezpośredni uczeń Senseia Alaina Floqueta (8Dan, Menkio Kaiden Katori i 9Dan Aikibudo), Ś.P. Senseia Hatakeyama Goro (9Dan, Menkyo Kaiden) i Senseia Sugino Yukihiro (9Dan, Menkyo Kaiden). Więcej informacji na FB.
Do Katori Jingu (香 取 神宮), w prefekturze Chiba, najlepiej dojechać z Tokyo JR, linią Narita, do Narita,
a następnie przesiąść się do Sawara lub Katori.
Festiwal Sanktuarium odbywa się 14 kwietnia.