KantoTokyoW Drodze

12 faktów o Tokyo Station

(東京駅, Tōkyō-eki)
Przez Tokyo Station przewinął się chyba każdy, kto choć raz był w Japonii i korzystał z NaritaExpress, shinkansenów, pociągów JR czy metra.
Podczas pierwszych 3 wizyt na wyspach nawet nie „wyszłam na powierzchnię”. TS służył mi po prostu jako dogodny węzeł przesiadkowy. Dopiero potem powoli odkrywałam jego historię i zakamarki.

Z dworca korzysta dziennie ponad pół miliona pasażerów, a odjeżdża ponad 3 tysiące pociągów. To jednak nie jest po prostu „duży dworzec”!  Tokyo Station to potężna instytucja łącząca funkcje transportowe, hotelowe, kulturalne i handlowe.

Główny i pierwotny budynek stacji Tokio to Marunouchi. Zaprojektował go Kingo Tatsuno, guru japońskich architektów tamtych czasów. Solidna trzypiętrowa konstrukcja, składa się z kilku budowli połączonych ze sobą według europejskich założeń renesansowych, z charakterystycznymi efektownymi kopułami. Lokalizacja naprzeciwko Pałacu Cesarskiego też nie jest przypadkowa. To dosłowne zestawienie w jednej linii tradycji z nowoczesnością: siedziby Cesarza i nowego symbolu architektury narodowej ( – bo taki wydźwięk miała budowa TS)

Od czasu otwarcia  dworzec przechodził różne przebudowy, ale dopiero ostatnia modernizacja (zakończona w 2012r) przywróciła Marunouchi  klasyczną formę sprzed 100 lat.

12 faktów o dworcu:

1. Tokyo Station został oficjalnie otwarty dla publiczności  20 grudnia 1914 roku, jako centralny terminal kolejowy Tokyo.

2. Pierwszym architektem był Niemiec Franz Baltzer, ale jego projekt został finalnie odrzucony, gdyż wydał się „zbyt japoński”. Dopiero potem prace powierzono Kingo Tatsuno.

3. Osiem milionów cegieł użyto do budowy Tokyo Station.

4. Cała powierzchnia stacji Tokio wynosi 182.000 metrów kwadratowych, czyli ponad 3,5 razy więcej od Tokyo Dome.

5. Dwa zamachy na premierów Japonii miały miejsce na Tokio Station. Takashi Hara został zasztyletowany przed wyjściem południowym (w 1921 roku). Osachi Hamaguchi zmarł na skutek infekcji po postrzale na peronie (w 1930 roku).

6. Dworzec przetrwał wiele trzęsień ziemi w Japonii, w tym Great Kanto w 1923 roku,  dzięki konstrukcji z  11.050 modrzewiowych słupów (każdy 21 cm średnicy i od 3,6 do 7,2 m długości).

8. Tylko osiem z 12 zwierząt chińskiego zodiaku można znaleźć w kopułach Tokyo Station, podczas gdy pozostałe cztery zwierzęta są umiejscowione na bramie w Takeo Onsen (prefektura Saga). Autorem obu budowli jest Kingo Tatsuno!

9. Najbardziej luksusowe miejsce dworca to Tokyo Station Hotel. Jest dostępny tylko dla gości, ale każdy (kogo stać) może skorzystać z hotelowej restauracji.  Apartament deluxe kosztuje  tutaj  ¥ 808.500 (ponad  10000 USD).

10. Na terenie dworca jest mnóstwo restauracji i sklepów. Najbardziej znane strefy to Tokyo Okashi Land – niesamowita strefa cukiernicza, gdzie można znależć specjały od trzech największych potentatów cukierniczych: Morinaga, Calbee i Glico oraz Tokyo Ramen Street, obsługiwana przez osiem renomowanych tokijskich marek makaronowych.

11. Część handlowa jest otwarta w godzinach 8:00-21:00 (w niedzielę, do 22:00)

12. Tokyo Station jest jedną z dwóch stacji wyznaczonych jako ważne punkty na kulturalnej mapie Japonii. Drugą  jest Mojiko Station w prefekturze Fukuoka.

 

1. Tokyo Station

Tokyo Station in 1914 – This glamorous hotel is anything but an ordinary train stop. Together with the station, it's been a Tokyo landmark for a century. This picture was taken in 1914, the year the station opened.

 

 

 

 

 

 

 

 

4.South_entrance_of_Tokyo_station

5.Tokyo station kopula

6.Tokyo-Station znak

7.Tokyo station tory

n/podst tekstu Masami Ito dla japantimes i Jessici Korteman/notesofnomad
zdjęcia: japantimes,cnn,pinterest