KantoŚwiątynie

Katori – święte miejsce wojowników

1 Katori_wszystkiegojaponskiego

Pociągowa włóczęga po bliższych i dalszych okolicach Tokyo zawsze jest równie fascynująca, jak dalsze wyprawy. Małe miasteczka odkrywają swoje tajemnice.
Katori jest prawie tak stare jak Świat, pochodzi z czasów, kiedy bogowie często schodzili na ziemię. A było to tak:
Wielka Bogini Amaterasu (od której wnuka, Ninigiego, pochodzi ród cesarski) zesłała na Wyspy Japońskie dwóch bogów, aby je opanowali , ale oni przepadli, nigdy nie wrócili. Wraz za nimi pognali niezwyciężeni Takemikazuchi i Futsunushi no Kami, aby dokonać ostatecznego podboju. Futsunushi no Kami wygrał wojnę i zbudował piękną świątynię, aby chronić swoje nowe włości. Futsunushi no Kami (経 津 主 神) to najpotężniejszy bóg wojowników, a jego świątynia to słynna Katori Jingu Shrine (香 取 神宮), święte miejsce samurajów. Tylko trzy świątynie sprzed ery Edo miały rangę „Jingu”, świątyń narodowych, chroniących, z mocy bogów, Japonię:  Ise Jingu, Kashima Jingu i – właśnie- Katori Jingu.

Pierwsza kapliczka, która dała początek świątyni, powstała w 643 pne, na lekkim wzniesieniu góry zwanej  Kamegase, w sercu wielkiego (123,000㎡), porośniętego pięknymi cedrami, klonami i wiśniami, obszaru, znanego jako Stare Lasy Katori.

  1Katori_sakura_wszystkiegojaponskiego
Już od stóp wzgórza, miejsce czaruje. Do głównych budynków prowadzi, wśród starych drzew, otulona kamiennymi latarniami droga. Ścieżka wznosi się łagodnie, by odsłonić mały ogród z Kami-ike (神池), Stawem Bogów, w którym o świcie zwykł kąpać się sam Futsunushi no Kami.

2 Kamiike__wszystkiegojaponskiego

Majestatyczna czerwona Brama Romon (香取神宮楼門) wskazuje drogę do Świątyni i otwiera widok na bajeczny czarny budynek, Haiden, z przepięknymi kolorowymi zdobieniami. Jest moc! Za obecnym wyglądem świątyni (niezmiennym od 1700 roku) stoi nie byle kto, bo sam Tokugawa Tsunayoshi (piąty szogun Tokugawa).

3 brama Romon_wszystkiegojaponskiego  4 brama Romon_wszystkiegojaponskiego

5 Katori_wszystkiegojaponskiego  6Katori_wszystkiegojaponskiego

7Katori_wszystkiegojaponskiego  8Katori_wszystkiegojaponskiego

9Katori_wszystkiegojaponskiego  10 Katori_wszystkiegojaponskiego

Obejście czarnej świątyni dookoła to zwykle początek spaceru wśród drzew i budynków. Tuż obok Haiden jest świątynny sklepik, koniecznie trzeba tu kupić piękny amulet – Omamori, a najodważniejsi pewnie sięgną po wróżbę Omikuji ( więcej o Omikuji znajdziesz tutaj)
Ogniste krużganki wyznaczają granice świętego terenu. Popołudniowe słońce rozpala je do wszystkich płonących odcieni czerwieni.

10aKatori_wszystkiegojaponskiego  10bKatori_wszystkiegojaponskiego

10cKatori_wszystkiegojaponskiego  10dKatori_wszystkiegojaponskiego

11aKatori_wszystkiegojaponskiego  11Katori_wszystkiegojaponskiego

12aKatori_wszystkiegojaponskiego  12Katori_wszystkiegojaponskiego przy bramie

Nie przegap magicznych punktów, które rozsiane są w całym sanktuarium!
Na prawo od Haiden znajduje się stare święte drzewo, które ma 1000 lat i 10m w obwodzie. Jest tak potężne, aby Bogowie z łatwością mogli zejść  po nim czasem na ziemię.
Łatwo przeoczyć święty kamień Kaname-ishi. Skromy wygląd skrywa niesamowite właściwości!  W Kashima Jingu, 20 km dalej, ma on swojego „bliźniaka”. Razem tworzą magiczną parę. Mówi się, że to wypustki na głowie i ogonie wielkiego suma, który mieszka pod wyspami, wierci się i wywołuje trzęsienia ziemi. Tylko naciskając na te punkty można uspokoić bestię. Podobno właśnie dlatego nigdy nie ma wielkiego trzęsienia ziemi ani w Katori ani w Kashimie. Kamień wygląda niepozornie, ale to tylko wierzchołek całości skrytej pod ziemią, która jest przeogromna. Nigdy nikomu nie udało się go wykopać!

16Katori_wszystkiegojaponskiegojpg  17Katori_wszystkiegojaponskiego

Ze świątynią Katori Jingu związana jest też  najstarsza japońska szkoła szermierki – Katori Shinto Ryu.
Iizasa Ienao „Choisai”, piętnastowieczny wybitny wojownik w służbie rodu Chiba, po upadku klanu przyjął  święcenia i osiadł przy świątyni Katori. Przekazy mówią, że po 1000 dniach ciężkiego treningu w Katori Shrine, natchniony przez bóstwo, odkrył „całą prawdę o mieczu”. Ujął ją w zasadach Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu (天真正伝香取神道流) – co znaczy mniej więcej: Zgodna z Niebiańskim Przekazem Droga Bóstwa Świątyni Katori.

18Katori_wszystkiegojaponskiego 19Katori_wszystkiegojaponskiego

Iizasa nie tylko nauczał Budo, sztuk walki, ale mocny nacisk kładł także na mentalny trening  wojownika. Mówił: „Prawda Budo jest w twoim sercu i umyśle, i z jej pomocą możesz ocalić wiele istnień ludzkich oraz pomóc zaprowadzić pokój. Nie szczędź wysiłku i trenuj zarówno swoje ciało i ducha naprawdę ciężko i wytrwale, ponieważ Budo jest drogą ku doskonałości”. Jego filozofia stała się drogą wojowników i samurajów.
Założona w XV wieku szkoła, przetrwała po dziś dzień za sprawą bezpośredniego przekazu i jest obecnie jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych systemów bojowych na świecie. W odróżnieniu od współczesnych sztuk walki (iaidō, aikidō czy kendō)  powstała z myślą o prawdziwym zastosowaniu na polu walki i zaliczana jest do tzw. starych samurajskich szkół (kōryū bujutsu) o długiej tradycji.

20Katori_wszystkiegojaponskiego  21Katori_wszystkiegojaponskiego

W Warszawie Szkołę Katori Shinto Ryu prowadzi Sensei Rafał Sałapsk (3Dan, Mokuroku Shoden) , bezpośredni uczeń Senseia Alaina Floqueta (8Dan, Menkio Kaiden Katori i 9Dan Aikibudo), Ś.P. Senseia Hatakeyama Goro (9Dan, Menkyo Kaiden)  i Senseia Sugino Yukihiro (9Dan, Menkyo Kaiden). Więcej informacji na FB.

22Katori_wszystkiegojaponskiego

 

Do Katori Jingu (香 取 神宮), w prefekturze Chiba, najlepiej dojechać z Tokyo JR, linią Narita, do Narita,
a następnie przesiąść się do Sawara lub Katori.
Festiwal Sanktuarium odbywa się 14 kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *