OgrodyOkinawa

Fukushūen – w chińskim ogrodzie

Klimatyczne miejsca w Naha rozrzucone są jak rodzynki w marnym ciastku, ale jednym z nich jest z pewnością przepiękny chiński ogród Fukushūen (福州園)

Z największą przyjemnością warto się tu zatopić na godzinę lub dwie, wśród obłędnych pawilonów, egzotycznej roślinności i wszechobecnej wody. Miejsce sprawia wrażenie starego i zabytkowego, jednak nic bardziej mylnego!  Ogród został zbudowany w 1992 w ramach „przyjaźni japońsko-chińskiej”, ale, oszpecona i niemal zrównana z ziemią po II wojnie światowej, Naha tylko na tym zyskała.

Już wędrując wzdłuż zewnętrznego muru nie sposób oprzeć się pokusie i wspiąć do któregoś z okienek, żeby zerknąć do tajemniczego wnętrza ogrodu. Napięcie tylko rośnie!

Fukushūen powstał niemal w całości z wykorzystaniem surowców z chińskiego Fuzhou, przy pomocy tamtejszych najprzedniejszych rzemieślników i ogrodników. Zawiera wszystkie klasyczne elemeny, jakie powinien mieć ogród chiński:  są więc i okalające mury, są rozmaite budynki, altany, pawilony i pagody. Są urocze zakamarki, przykryte bujną roślinnością i otulone oszałamiającą wonią kwiatów. Są skały i skałki, jakkby ukradzione z najsłynniejszych drzeworytów. Jest kilka mostków, co jeden, to bardziej urokliwy. Są nieregularne zielonkawe stawy zamieszkałe przez leniwe żółwie i wiecznie głodne karpie koi.

  

 

 

 

Kulminacyjnym miejscem jest wodospad, spływający z góry Ye, położony, spektakularnie naprzeciwko wejścia. Śmiałam się, że można „wycisnąć z niego wszystko”, obejść ze wszystkich stron, zobaczyć od góry i z dołu, prześlizgnąć się pod nim i zostać ochlapanym w jaskini.

 

 

 

Fukushūen to jeden z najpiękniejszych ogrodów, jakie widziałam w Japonii, jego urok i błogość trzeba po prostu poczuć. Dyskretne wody rzeczki Min łączą wszystkie stawy i podglądają brzuchy mostków. Miejscami można przez nią przeskakiwać lub przekraczać, po płaskich kamieniach. Pachnące soczyste brzoskwinie turlają się pod stopy, prosząc się bezczelnie o pożarcie. Pawilony i altany przynoszą upragniony cień i otwierają nową perspektywę na boski ogród, podsuwając piękne kadry. Każdy detal – płaskorzeźba, balustrada, donica, kamień na ścieżce – szczerze zachwyca. Już nie wiadomo, gdzie głowę przekręcić, gdzie się usadowić do kolejnego przepysznego zdjęcia, w którą pobiec stronę.

 

 

 

 

Na szczęście duch miejsca przejmie w porę inicjatywę, oszołomienie ustąpi miejsca cichemu spokojnemu zachwytowi. Faktycznie poczułam jak doskonała harmonia Fukushūen przenika do mojego wnętrza z każdym oddechem. Już tylko siedzieć. I patrzeć. I być.

 

2 thoughts on “Fukushūen – w chińskim ogrodzie

  1. Wyglada przepieknie. Jak tylko znajde 2-3 wolne dni, to wybiore sie go zobaczyc (choc zapewne pod koniec marca tak okazale nie bedzie sie prezentowal).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *