Sława nad sławami. Najjaśniej błyszcząca gwiazda. Spektakularny. Imponujący.
Co roku ściąga tłumy, a w czasie Hanami wywołuje prawdziwe szaleństwo.
Zamek Himeji.
To najsłynniejszy i największy zamek w Japonii. Do tego nigdy nie zniszczony przez wojny ani kataklizmy, jest jednym z 12 oryginalnych zamków w kraju. Są powody, aby go zobaczyć na własne oczy! Napisano już chyba o nim wszystko, każdy już chyba zdał swoją relację.
Dlatego ja – lapidarnie, w punktach!
1. Zamek Himeji (姫 路 城, Himeji-jō), zwany jest też romantycznie Zamkiem Białej Czapli (Shirasagi-jō). Dziś mówi się, że ze względu na elegancki, majestatyczny, biały wygląd, ale ponoć w dawnych czasach skojarzył się komuś z podrywającą do lotu czaplą. (Moja wyobraźnia nie podołała tej wizji.)
2. Zadziwionym, dlaczego najsłynniejszy japoński zamek leży „nigdzie” przypominam, że, wprost przeciwnie, leży w strategicznym punkcie, wzdłuż zachodniego podejścia do byłej stolicy Kyoto.
3. Himeji został zbudowany na dwóch wzgórzach: Himeyama i Sagiyama.
4. Początki zamku sięgają 1333 roku, kiedy to Norimura Akamatsu, władca regionu Harima, wzniósł tu swój fort. Potem budowla niejednokrotnie przechodziła przebudowy i zmieniała właścicieli, między innymi był to klan Honda i słynny ród Tokugawa. Dzisiejszą formę uzyskał w 1609 roku.
5. W okresie Meiji twierdza Himeji została wystawiona na aukcję i sprzedana za zaledwie 23 (ówczesne) jeny japońskie, czyli ok 6,5 tysięcy złotych. Nowy gospodarz planował ją zburzyć i sprzedać potem samą wielką działkę, ale rozbiórka okazała się (na szczęście) zbyt kosztowna.
6. Pod koniec II wojny światowej na zamek spadła bomba, która nie eksplodowała.
7. Pomimo swego wytwornego oraz przepełnionego lekkością wyglądu, Himeji jest przykładem bardzo przemyślanej twierdzy, ze skomplikowanym labiryntem ścieżek i ślepych zaułków, zaprojektowany do długiej i wytrwałej obrony i ostatecznego zmiażdżenia wroga. Nigdy jednak nie był atakowany ani zdobywany.
8. Zamek, wraz z wszystkimi przynależącymi do niego obiektami, zajmuje powierzchnię około 230 hektarów.
9. Kompleks liczy 83 budynki.
10. Mury obronne przekraczają miejscami wysokość 25 metrów.
11. Do kompleksu należy również bardzo malowniczy ogród Koko-En (好古園), który pojawił się dopiero w 1992 roku, z okazji 100-lecia miasta Himeji.
12. Zamek ma 3 fose, 4 wieże i 21 bram.
13. Główny donżon, baszta Tenshu, ma 7 kondygnacji, opiera się na 15-metrowym fundamencie i dwóch drewnianych kolumnach. Wznosi się więc 92 metry n.p.m.
14. Na zamku znajduje się 997 otworów strzelniczych.
15. Na najwyższym poziomie mieści się mała świątynia Osakabe-jinja (長壁神社).
16. W dniu 27 marca 2015 roku zakończono ostatnią gruntowną renowację.
One thought on “Zamek Himeji. 16 faktów”