CodziennośćŚwiątynieZwyczaje

Omamori czyli świątynne amulety

Lubię odwiedzać japońskie świątynie. Wszystkie, i buddyjskie, i szintoistyczne. Te małe i sekretne mają swój niepowtarzalny urok. Te większe mają sklepiki z Omamori, w których jestem zakochana po uszy.

    

    

Omamori  (お守り, 御守) to specyficzne amulety, głęboko zakorzenione w kulturze Japonii. Wyglądają jak małe haftowane sakiewki, a stworzone i dedykowane są do różnych celów i intencji. Omamori jest ogólnie tłumaczone jako amulet lub amulet przynoszący szczęście i pochodzi od japońskiego słowa mamoru (守る), oznaczającego ochronę. Talizman zawiera modlitwy zapisane na papierze i zapieczętowane w małych saszetkach, które, choć ogromnie cieszą oko i są dla mnie bezsprzecznie przedmiotem pożądania, są jedynie opakowaniem właściwego skarbu.

Istnieje niewielka różnica między Omamori shinto i buddyjskimi: oba zawierają  modlitwę w środku, oba są pokryte jedwabistym materiałem, mają napisy i wiszą na delikatnych sznureczkach. Może te shinto są bardziej strojne, ale tu też nie ma reguły. Świątynie o wysokiej randze mają swoje własne amulety, własnego projektu, opatrzone własnymi znakami, inne zaś mają Omamori „bardziej ogólne”. Te pierwsze są oczywiście wysoko cenione i również wysoko się cenią.

    

Jest kilka teorii na temat dokładnego czasu powstania omamori. Genezy trzeba oczywiście szukać w najstarszym japońskim amulecie – Magatamie (kamiennych klejnotach w kształcie przecinka). Magatama pierwotnie pojawiła się gdzieś w okresie Jomon (14 000–300 pne), dodawała sił, chroniła, odpędzała złe duchy i była duchowym pomostem między bogami a ludźmi. Od tego czasu świątynie i sanktuaria szukały sposobów na promowanie swojej wyjątkowości, a nie każdy mógł odwiedzić takie święte miejsce, każdy zaś mógł mieć „coś” ze świętego miejsca, podarowane przez kogoś, kto tam był. Rzecz najbliższa dzisiejszemu Omamori pojawiła się po raz pierwszy w okresie Heian (794–1185). Ludzie zaczęli nosić je przy sobie w okresie Kamakura (1192 – 1333). W szczególności samurajowie otrzymywali amulety ochronne, które pomagały im przetrwać na polu bitwy.

Kiedy sam staniesz się posiadaczem Omamori, musisz pamiętać o kilku zasadach:

1. Nigdy, przenigdy nie otwieraj omamori,
abyś nie uwolnił skrytego błogosławieństwa i nie powiedział sayonara całemu szczęściu i ochronie, której szukałeś. 

2. Noś go przy sobie i nie oszczędzaj.
Nie martw się, jeśli pojawią się pierwsze ślady zużycia. Wierzymy, że omamori bierze na siebie ciężar i wykonuje swoją pracę, chroniąc cię. 

3. Tylko niektóre omamori zaleca się trzymać w innych miejscach,
na przykład w przypadku Omamori szczęśliwego małżeństwa lub bezpiecznego porodu – w pobliżu materaca, lub poduszki, a Omamori bezpieczeństwa ruchu drogowego w samochodzie lub na rowerze właściciela.

4. Musisz wiedzieć, kiedy się go pozbyć,
a ta decyzja zależy od ciebie. Kapłani i miko (kapłanki) będą podkreślać, że każdy z nich ma datę przydatności do spożycia — zwykle około rok lub do czasu spełnienia swojego celu. Kiedy „wygaśnie”, należy zwrócić je do świątyni, z której pochodzi, lub…

5. Musisz wiedzieć jak samemu rytualnie zakończyć działanie amuletu
Potrzebujesz do tego tylko białego papieru i soli. Omamori należy ułożyć na białym papierze i posypać solą z obu stron. Teraz dobrze wyrazić swoją wdzięczność za pracę i ochronę, która została dla ciebie wykonana, zawinąć omamori w papier i ostatecznie wyrzucić.

Podczas, gdy Omamori generalnie mają przyciągać szczęście i chronić przed pechem, mogą mieć również bardziej konkretne cele. Przy wyborze znaczenie jest najważniejszym czynnikiem, podczas gdy wygląd odgrywa mniejszą rolę. Łatwo powiedzieć. Oczywiście, że kiedy mamy wybór, sięgniemy po ten amulet, który nam się podoba, a w świątyni zawsze jest wybór! Ochrona przed złem, szczęście i sukces to jedne z najczęstszych intencji, ale jest też wiele innych.

Oto najpopularniejsze:

1.Shiawase czyli szczęście (幸せ)
Celem tego amuletu jest wniesienie radosnego szczęścia do twojego życia. Ważne jest, żeby zwracać na to uwagę w swoim codziennym życiu, wtedy dopiero możesz otrzymać pełne błogosławieństwo z sekretnego woreczka!

2. Kai-un czyli powodzenie (開運)
Jeśli czujesz się jak magnes przyciągający pecha, powinieneś kupić amulet, który pomoże ci przyciągnąć farta i powodzenie. Jeśli chcesz dodatkowej ochrony, możesz sprawdzić, czy świątynia ma omamori yakuyoke (unikanie zła).

3. Yakuyoke czyli odpędzanie zła (厄除, 厄除け )
Odpędzanie zła zapobiega wyjątkowemu pechowi, potencjalnym chorobom, oraz odpędza wszelkie przeciwności, które mogłyby powstrzymać twój sukces. 

4. Katsumori czyli sukces (勝守, kachimamori)
Chociaż „Sukces” może na pierwszy rzut oka wydawać się niejasny, niesie ze sobą poważną obietnicę: użytkownik kieruje swoją energię na jeden cel, a talizman „sukcesu” gwarantuje, że tak się stanie. Te amulety często noszą wizerunek strzały, która jest powszechnym w szintoizmie symbolem dążenia do celu.  Kapłani w świątyniach zwracają uwagę aby używać każdego talizmanu tylko w jednym celu, aby zmaksymalizować jego moc.

5. Kenko czyli zdrowie (健康)
Jeśli doś ci doskwiera albo chcesz po prostu zapobiegać chorobom, powinieneś zdobyć to omamori! Niektóre świątynie będą miały bardziej celowanetalizmany zdrowotne dla różnych części ciała lub zdarzeń  związanych ze zdrowiem, takie jak ansan (bezpieczny poród) lub byouki-heiyu (pomyślna rekonwalescencja po chorobie).

6. En-masubi czyli miłość  (縁結び, 縁結)
Miłość jest częstym tematem wśród poszukiwaczy Omamori. Jeśli nawet już masz swój amulet, nie licz na to, że do jutra zdobędziesz partnera – kapłani twierdzą, że „powoli działające” omamori są najlepsze, aby zapewnić dłuższy i znacznie szczęśliwszy związek, gdy pojawi się właściwa osoba. Zawieszki te wybierają też osoby, które chcą chronić swój związek lub małżeństwo przed siłami zła.

7. Kanai-anzen czyli bezpieczeństwo rodziny (家内安全)
Jeśli masz rodzinę lub planujesz ją mieć, ta zawieszka jest dla ciebie. Kanai anzen oznacza „Proszę, chroń moją rodzinę”. Omamori, które chcemy ofiarowac dzieciom, mają najczęściej wyszywane postacie z głównego nurtu, w tym Hello Kitty, ku konsternacji tradycjonalistów.

8. Kotsu-anzen czyli bezpieczeństwo ruchu drogowego (交通安全)
Przydaje się niezależnie od tego, czy używasz własnego samochodu do podróży, czy korzystasz z transportu publicznego. Taksówkarze, osoby dojeżdżające do pracy i rowerzyści mają zawieszone je pod kierownicą, zwisające z lusterka wstecznego lub przyczepione do jakiejś innej części swojego pojazdu. 

9. Shobai-hanjo czyli dobrze prosperujący biznes (商売繁盛)
To omamori ma zwykle wymowny żółto-złoty kolor – wszystko po to, aby pomóc ci w dziale finansowym. Możesz zauważyć takie zawieszki zwisających z teczek pracowników przechadzających się po Nihonbashi. W niektórych świątyniach znajdują się specjalne konkretne talizmany pieniężne na inwestycje lub oszczędności, transakcje biznesowe lub finanse osobiste. 

10. Gakugyo-joju czyli osiągnięcia edukacyjne – (学業成就)
Talizman ten jest popularny wśród uczniów. Kołysze się przy plecakach, towarzyszy przez całą karierę szkolną.

Po wspaniałe Omamori zapraszam oczywiście do mojego UZEN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *