CodziennośćJapoński dom

Mieszkać po japońsku

0 1

Bardzo lubię japońskie domy. Są nieduże, ale wygodne i urocze. Budowane i wyposażane z naturalnych surowców, bo miłość do przyrody, prostoty i pracy lokalnych rzemieśników jest głęboko zakorzeniona w japońskiej tradycji.

Świat powoli zachwyca się japońskim designem. I słusznie. To, co jest najbardziej rozpoznawalne na pierwszy rzut oka i zdefiniowane „po naszemu” – to STYL ZEN – kojarzony z minimalizmem i czystą przestrzenią sprzyjającą medytacji.

Należy pamiętać, że japoński minimalizm nie ma jednak nic wspólnego z zimnym technicznym urządzaniem wnętrz. Tam domy są schronieniem. Odskocznią od pędzącego świata. Miejscem stworzonym do odpoczynku. Kolebką spokoju w otoczeniu bliskich. Przestrzenią pełną ciepła i wygodnych naturalnych sprzętów. Faktycznie niewielu. W zasadzie tylko tych niezbędnych.

Japończyk nie gromadzi. Japończyk używa. Japończyk ma zbyt wiele Ważnych Zadań i Spraw w Ważnej i Absorbującej Pracy, aby chcieć otaczać się nadmierną ilością rzeczy w domu. Potrzeba upraszczania życia, porządkowania przestrzeni  i pozbywania się wszystkich „zbędnych śmieci” – dosłownych i mentalnych – jest jak najbardziej właściwa i naturalna w świecie, który „widział już wszystko”. Po japońsku nazywa się to Danshari.

Japończycy mówią, że tylko w czystej przestrzeni jest miejsce na czyste uczucia. Przestrzeń w domu jest faktycznie kluczowa. Nie ta, liczona w metrach kwadratowych, ale ta nonszalancko „niewykorzystywana” niezależnie od metrażu. Bo mniej znaczy więcej.

Japończycy nie żyją na pokaz. Żyją dla siebie. Chcą być szczęśliwi, mieć poczucie spokoju i harmonii. Unikają zbyt dużych kredytów. Nie biorą na siebie niepotrzebnych zobowiązań. Nie marnują zbyt dużo miejsca. Nie szukają wybujałych form, nie manifestują zamożności. Biorą od świata dokładnie tyle, ile potrzebują. Nie mniej, nie więcej.

Japończycy są eko. Jest to autentyczne i przekazywane od pokoleń. Ogromne poszanowanie dla natury jest widoczne w Japonii na każdym kroku. Prostota i ergonomia architektury jest tego najlepszym wyrazem. W budynku najważniejsza jest trwałość i funkcjonalność. Zastosowanie wielu naturalnych i ekologicznych materiałów budowlanych jest manifestem jedności z przyrodą. Kamień, drewno, glina i krzemionki są cały czas bardzo popularne. Ukochany japoński cedr to materiał dość luksusowy, ale wykorzystywanie większej ilości trzciny i bambusa (które bardzo szybko rosną i są wyjątkowo łatwe w uprawie) świadczy o zrównoważonej gospodarce zasobami naturalnymi.

2 3 4 5

Japończycy nie zbierają pamiątek, nie stawiają na półkach setek książek, nie upychają w szafach ubrań. Nie kolekcjonują serwisów na rodzinne przyjęcia, dzisiątek zmian pościeli na wypadek gości lub awarii pralki. Nie trzymają cukru „na czarną godzinę”.  Nie znajdują żadnego pretekstu na zagracanie swoich domów. Wszystko, co NIE jest używane na co dzień musi OPUŚCIĆ dom. Sprzątanie jest ważnym rytuałem, a nie przykrym obowiązkiem. Ale o tym będzie osobna historia ;)))

 

6 7

3 thoughts on “Mieszkać po japońsku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *