EtykietaUbiór

13 pretekstów do noszenia kimona

Moi Szanowni Podróżni zawsze są zachwyceni widząc na ulicy Japończyków w tradycyjnych strojach. Kimono „w naturalnym środowisku” ciągle robi wrażenie. To nie jest strój powszedni, ale nietani i dość skomplikowany zestaw szat i akcesoriów, w które wcale niełatwo się ubrać. Istnieje wiele odmian kimona, stosownych do wieku, statusu społecznego i konwencji. Wzory nawiązują do aktualnych pór roku i odpowiadają skomplikowanej symbolice. Dobór i pomoc w ubraniu pełnego kimona zwykle powierza się specjalistom i nie szczędzi na to pieniędzy. To przecież kwintesencja japońskości, nieodzowna część rytuałów, wielu ceremonii i uroczystości.

 

Kanazawa_wszystkiegojaponskiego.pl

Formalne kimono wywodzi się z okresu Muromachi (1392-1568), a jego odmiany wskazujące rangę i status społeczny ukształtowały się w okresie Edo (1603-1868). Wspaniała tradycja noszenia kimona jest ciągle żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Na szczęście do dziś istnieje wiele pretekstów do zakładania tego cudownego stroju.

 

1a  2

3  4

5  8

10  7

11  12

 

1. Narodziny
Między 30 a 100 dniami po narodzeniu dziecka, rodzina odwiedzia świątynię i zgłasza narodziny. Dziecko jest ubrane w białą szatkę-kimono, a na wierzchu, zależnie od płci, ma kolorową yuzen (dziewczynka) lub czarne kimono ozdobione herbem rodziny (chłopiec)

2. Shichi-Go-San
W czasie święta, które odbywa się w listopadzie, rodzice zabierają swoje trzy-, pięcio- i siedmioletnie dzieci do miejscowego sanktuarium podziękować bogom za utrzymanie ich w zdrowiu i prosząc o dalszą przychylność. Dzieci są ubrane w piękne kimona.  (Więcej o samej ceremoni TUTAJ)

3. Wejście w dorosłość
W wieku 20 lat, w drugi poniedziałek stycznia, młodzi ludzie świętują Seijin no hi, czyli wejście w dorosłość. Odwiedzają przy tym oczywiście świątynie. Z tej okazji, dziewczyny noszą furisode (kimona z długimi rękawami) a chłopcy spodnie hakama i narzutkę haori ozdobioną w rodowe herby. Furisode mogą być noszone tylko przez niezamężne kobiety. (Więcej o święcie TUTAJ)

4. Ukończenie szkoły
Ukończenie college’u czy uniwersytetu to  jedna z niewielu okazji, kiedy kobiety noszą hakama razem z kimono. Hakama ma tu symbolikę naukową, ponieważ nauczyciele i profesorowie (niezależnie od płci) tradycyjnie je noszą. Męscy absolwenci wybierają dziś częściej na tę okazję garnitur, ale bardziej szykowny strój to oczywiście również kimono z hakama.

5. Ślub
Podczas ślubu Państwo młodzi są ubrani w tradycyjne kimona. Przy świątyniach Shinto często możemy zobaczyć całe rodziny przepięknie ubrane w tradycyjne stroje. Japońskie kimono ślubne panny młodej, Uchikake, jest wyjątkowo skomplikowane i kosztowne. Pan młody zazwyczaj nosi ciemne jednokolorowe kimono z pięcioma herbami rodzinnymi zwane Montsuki. Chociaż proste, jest to najbardziej formalne z wszystkich rodzajów kimono.
Mamy nowożeńców nakładają wtedy Kurotomesode, piękne proste czarne kimona z bogatym zdobieniem w dolnej części.

6. Pogrzeb
Czarne formalne kimono Mofuku jest  zwykle noszone na pogrzebach. Zmarły również jest ubrany w kimono i, co ważne, ma je założone w specyficzny sposób: prawa część szaty jest położona na lewą i jest to zarezerwowane TYLKO dla zmarłych. Nałożenie tak kimona „za życia” jest wyjątkowo niefortunne i przynosi pecha!

7. Uroczystości związane z tradycyjnymi sztukami japońskimi
Ikebana, ceremonia herbaty czy kyudo to tylko niektóre okazje (zdecydowanie wymagane) do zakładania kimona.

8. Hanami
-czyli tygodnie kwitnących wiśni. To ukochany czas Japończyków, dlatego radośnie udają się na spacery (połączone z sesjami zdjęciowymi) w pięknych, wypożyczanych najczęściej na tę okazję, kimonach.

9. Festiwale i parady
-to też idealny pretekst, żeby wystroić się w kimono i zadawać szyku wśród tłumu na ulicach.

10. Praca w sklepie z tradycyjnymi wyrobami
– w tym też, z kimonami właśnie, jest powodem i koniecznością do noszenia kimona. Dotyczy to również renomowanych sklepików z upominkami lub wagashi (słodyczami)

11. Sumo
Zapaśnicy sumo muszą ubierać się w tradycyjne japońskie stroje w miejscach publicznych. Ranga wydarzenia decyduje o tym, jak bardzo i czy, jest to kimono formalne.

12. Bycie Geisha
Geisha i Maiko noszą wyjątkowo piękne i szykowne kimona, składające się z dodatkowych warstw, takich jak warstwa wewnętrzna Hiyoku i zewnętrzna Susohiki (która ciągnie się na ziemi). Najpiękniejsze zdjęcia najpiękniejszych kobiet w najpiękniejszych kimonach pochodzą głównie z dzielnic gejsz.

13. Gościna w Ryokanie lub Onsenie
Ten powód jest mocno naciągany, bo w tradycyjnych zajazdach (ryokan) i gorących źródłach (onsen) nosi się yukaty (lekkie bawełniane nieformalne szaty) a nie prawdziwe kimona. Ponieważ jednak możemy nosić je nawet my – „biali”, atrakcja jest największa!

 

 

3 thoughts on “13 pretekstów do noszenia kimona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *