Zwyczaje

Japoński Nowy Rok

O japońskich zwyczajach noworocznych pisałam w 2016 roku dla portalu publicrelations.pl, a dziś, troszkę zmieniony tekst, i z dodatkowymi zdjęciami, pojawia się i u mnie.

Nowy Rok (お正月 OShōgatsu)  ma w Japonii ogromne znaczenie. Uważany jest za jedno z największych świąt i jeden z najpomyślniejszych dni. 1 stycznia jest królem całych obchodów, chociaż świętuje się 3 dni, a właściwie cały styczeń uchodzi za początek roku.

Każdy kolejny rok jest w Japonii postrzegany tradycyjnie jako odrębna całość, zatem każdy następny – jest szansą na nowy początek. W związku z tym, wszystkie zobowiązania i rozpoczęte sprawy powinny być zakończone do końca roku, a Bōnenkai Pati– „Zapominanie Starego Roku” pomaga definitywnie, nie bez wsparcia alkoholu oczywiście, rozprawić się z minionymi problemami i niepowodzeniami. W grudniu odbywa się też symboliczne (ale do bólu realne) sprzątanie domów i świątyń – Osouji (お 掃除). Japońskim zwyczajem trzeba usunąć wszystkie „brudy mijającego roku”, żeby stworzyć miejsce dla nowych możliwości. O grudniowych porządkach pisałam już wcześniej TUTAJ

30 grudnia to Misoka czyli, ostatni dzień miesiąca (pracy), wtedy też wszystkie biura faktycznie kończą wcześniej, a szef wygłasza specjalne przemówienie. 31 grudnia to Omisoka, czyli wielki ostatni dzień, kiedy faktycznie kończy się cały rok. Japończycy często spędzają go w domach, wśród bliskich. O północy,  31 grudnia, świątynie buddyjskie w całej Japonii rozbrzmiewają biciem dzwonów. Tradycyjnie to 108 uderzeń czyli Joyanokane (除夜の鐘 ) symbolizujące 108 ludzkich grzechów i 108 pokus, albo inaczej 108 trosk, które nas dopadają. Każde kolejne uderzenie uwalnia od jednej troski (grzechu/pokusy) i przybliża, w coraz większej lekkości, do nowego roku.

1 stycznia (czyli 元日 Ganjitsu) jest wróżbą dla całego rozpoczynającego się roku, dlatego dzień ten powinien być pełen radości, spędzony na przyjemnościach, bez żadnego stresu, złości i niechcianych zajęć. W pierwszy dzień Japończycy zwykle odwiedzają świątynie (Hatsumōde), często wystrojeni w najlepsze kimona.

  

Modlą się za rozpoczynający rok i zaopatrują się w masę talizmanów! Najbardziej popularne z nich to Omamori (osobiste talizmany w kształcie woreczków), Hamaya (rytualne strzały skierowane przeciw złu), Kumade (amulety w kształcie grabi/miotełek) oraz oczywiście drewniane tabliczki Ema, na których pisze się osobiste prośby i życzenia.

 

 

Bardzo popularne też jest ciągnięcie „świętych losów”. Omikuji cieszą się ogromną popularnością, przeczytane zawiesza się potem na specjalnie do tego przygotowanych sznureczkach.  

Przy wejściach do domów i sklepów umieszcza się z kolei Kadomatsu – ozdoby z pędów sosny i bambusa oraz Shimenawa– liny plecionej ze słomy. Są to dekoracje związane z wierzeniami Shinto, oznaczają, że dom został oczyszczony i jest gotowy, aby przyjąć przychylne bóstwa.

 

Po powrocie ze świątyni do domu je się zwykle specjalny noworoczny  posiłek, Oseshi-ryori, czyli bento zawierające rozmaite potrawy kojarzone ze szczęściem i pomyślnością.

Tradycją jest też, że Para Cesarska pozdrawia noworocznie swoich poddanych, a oni okazują jej wtedy uniżony szacunek. Bardzo ważne są rzeczy, które robi się pierwszy raz w tym roku. I tak: wspomniana już Hatsumōde: to pierwsza wizyta w Świątyni. Należy ją odbyć najpóżniej do 3 stycznia. Hatsuhinode: to pierwszy wschód słońca. Ludzie często jadą na wybrzeże, albo wspinają się na górę, aby móc zobaczyć pierwszy świt w nowym roku w najpiękniejszej z możliwych scenerii. Kakizome: to pierwsza kaligrafia. Powinna być napisana dokładnie 2 stycznia. Waraizome: to pierwszy śmiech. Im wcześniej się pojawi w nowym roku, tym lepsza wróżba na pogodny cały rok. Hatsuyume: to pierwszy sen. … i tak dalej i tak dalej.

Czego sobie życzymy?
– Kinga shinnen (謹賀新年) czyli: Szczęśliwego Nowego Roku
-(Shinnen) akemashite o-medetō-gozaimasu ((新年)あけましておめでとうございます)
czyli: Szczęścia w rozpoczynającym się Nowym Roku
-Kotoshi mo yoroshiku o-negai-shimasu (今年もよろしくお願いします)
czyli: Liczę na Twoją przychylność również w Nowym Roku

Najbardziej popularne „noworoczne” świątynie to:
Tokyo: Meiji, Zojoji, Sensoji, Kanda Myojin
Kawasaki: Kawasaki Daishi
Narita: Narita-san
Kyoto: Kiyomizudera, Yasaka Shrine

Po wspaniałe japońskie noworoczne amulety zapraszam TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *