Japoński dom

Dom w dolinie

Hiro miał wygodne życie i niezłe mieszkanie w dużym mieście. Fukuoka to dobre miejsce. Czego chcieć więcej. A jednak. Chciał więcej. Chciał przestrzeni. Prawdziwej, niczym nieograniczonej. Chciał, by z jego okien rozciągał się widok po horyzont. Zatem to musiało się tak skończyć. Hiro zakochał się w szorstkiej dzikiej ziemi wciśniętej między lasy i góry. Podobała mu się taka, jaka jest. Nie chciał usuwać żadnego drzewa, zagospodarowywać jej, oswajać. Obszedł ją dokładnie. Zmrużył oczy. Wyszukał miejsce na dom. Hiro udowodnił, że każdy ma to, na co się odważy. Bo taka zmiana życia wymaga odwagi. Wraz z żoną i trójką dzieci przeprowadził się do „nikąd”.

 

Dom jest mały i prosty. Ma ogromne okna, przez które widać bezkres zieleni. To jest niewiarygodne. Nie można oderwać oczu. Od okien. Od drzew. Od pól ryżowych. Od gór. Od nieba.
Hiro się uśmiecha. Kiedy tu przyjechałem, nie miałem żadnych wątpliwości.
Poczułem, że oddycham. Patrzę. Chciałem iść przed siebie. Biec. Śmiałem się jak szaleniec.
Zmiana naszego życia zaczęła się od nieoczekiwanego spotkania z tą ziemią. Wraz z czterema innymi rodzinami kupiliśmy całą tą bajkową dolinę i postanowiliśmy się tu osiedlić.  Jest tu więc 5 niedużych domów.

 

Dom Hiro ma około 100 metrów. Pachnie drewnem i wiatrem. Jest ekologiczny i ergonomiczny. Powstał z lokalnych surowców pracą lokalnych rzemieśników. Jest tu tylko to, co niezbędne, ale jednocześnie wszystko, czego potrzebują.
Na dole jest część dzienna i wieczorna świetlica rodzinna zarazem. Jadalnia to, oprócz oczywistej domowej stołówki, miejsce spotkań, zabaw dzieci i wszelakich robót. Kąt z kanapami i kominkiem to królestwo relaksu i słodkiego lenistwa. Na górze każdy ma swój pokój z oknem na morze zieleni. Najwięcej czasu rodzina spędza jednak na zewnątrz.

 

  

 

 

 

 

Mieszkamy w bezkresnym parku, mówi Hiro. Już bliżej natury nie można.
Kocham ten dom. Jest wystarczający. Na teraz i za 30 lat. Przewartościował wszystko.
Jestem bardzo wdzięczny za tę zmianę. Teraz codziennie oglądam gwiazdy.

 

rights&photos: Hironobu Kagae

3 thoughts on “Dom w dolinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *